فیلم های بی کیفیت جشنواره فجر | بلاگ

فیلم های بی کیفیت جشنواره فجر

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

این دهه ی فجر، روزی دوتا فیلم می بینم و برای همین اصلا وقت نمی کنم وبلاگ رو به روز کنم. تا الان فیلم های "گشت 2"، "ویلایی ها"، "تابستان داغ"، "سد معبر"، "یک روز به خصوص"، "آباجان"، "ماجرای نیمروز"، "ماه گرفتگی"، "خوب، بد، جلف" و "انزوا" رو دیدم و امشب هم میخوام فیلم "قاتل اهلی" و "بدون تاریخ، بدون امضا" رو تماشا کنم.

بنابراین تا میخوام در مورد یک فیلم حرف بزنم، فیلم دیگه ای رو تماشا می کنم و به طور کلی یادم میره که چی میخواستم بگم. فقط می تونم بگم که اکثر فیلم های این دوره، در مورد دهه ی 60 و رنج و بدبختی و فقر مردمه و من موندم که کارگردانانی که این فیلم ها رو میسازن، دقیقا برای چه کسی فیلم ساختند؟ چون مردم اصولا برای تفریح و سرگرمی میان سینما، و هرگز فیلمی که درمورد همسران شهید، یا نک و نال و بدبختی باشه، جذابیتی نداره.

بدون شک فیلم "گشت(ارشاد) 2" پرمخاطب ترین فیلم جشنواره ست ، چون محتوای بسیار خنده دار و فانتزی ای داره و بعد از اون "خوب، بد، جلف" سرگرم کننده ست. از بین این فیلم ها، "ماجرای نیمروز" که سیاسی و مربوط به ترورهای دهه ی 60 هست، اکشن و خوب ساخته شده، که البته اون هم یک فیلم سفارشیه.

چیزی که من متوجه شدم، از بعد از روی کار اومدن احمدی نژاد، چند اتفاق بزرگ در سینما افتاد: 1_ اکثر کارگردانان مطرح و مستقل سینما رو از فیلمسازی محروم کردند و یا اجازه ی نمایش فیلم هاشون رو ندادند. 2_ کارگردانان جوان حزب الهی رو وارد سینما کردند تا کارهایی به نفع حکومت بسازند (مثل دهنمکی). 3_ خود سپاه تهیه کنندگی فیلم ها رو برعهده گرفت و بودجه ای برای فیلم های "ارزشی" تهیه کرد تا به طور کلی سینما از دست به قول خودشون "ضد انقلاب" خارج بشه. 

بنابراین در زمان اصلاحات، بیشتر فیلم ها حول محور عشق و دختر پسری و روابط زن و مرد بود که از این سینما به عنوان "فساد در سینما" یاد می کردند. اما حالا تمام فیلم ها در مورد دهه ی 60 و جنگ و شهدا و بدبختیه! این اصلا خوب نیست که در این کشور، فقط یک گروه حق فیلمسازی داشته باشند و مورد حمایت مادی و معنوی هم قرار بگیرند و یه عده کارگردان و بازیگر تکراری، چندین سال همش دور هم جمع بشن و فیلم های تکراری بسازند. 

.............

پ.ن: من سالهای قبل بلیط اضافی هم داشتم، ولی امسال با اینکه بلیط نداشتم، برادرم با رفقاش جور کرد و تونستیم چندین جای مختلف برای سینما گیر بیاریم. هر وقت میرم سینما، همه با همسر یا دوست دخترشون اومدند و فقط منم که اگر حتی پست بذارم و بگم یکی بامن بیاد سینما، کسی وجود نداره!!

...
نویسنده : بازدید : 6 تاريخ : دوشنبه 2 اسفند 1395 ساعت: 5:33