کدوم اعضای کابینه "وتو" میشن | بلاگ

کدوم اعضای کابینه "وتو" میشن

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

الان که نزدیک آغاز دوره ی جدید ریاست جمهوری هستیم و قرار هست اعضای کابینه ی جدید معرفی بشه، برای من سوال هست که چرا رئیس جمهوری که اکثریت مردم بهش رای دادند، حق انتخاب نصفِ اعضای کابینهَ ش رو نداره؟

رئیس جمهور برای تعیین این وزارتخونه ها، "باید" حتما از رهبری اجازه بگیره: کشور، دفاع، اطلاعات، علوم، خارجه، ارشاد و دادگستری(با هماهنگی قوه قضائیه). و برای این وزارتخونه ها باید با رهبری مشورت کنه: نفت، اقتصاد، راه، صنعت ، ارتباطات، آموزش و پرورش!

علاوه بر این ها، معاون اول، دبیر شورای عالی امنیت ملی، روسای سازمان انرژی اتمی، سازمان اوقاف و امور خیریه، بنیاد شهید و امور ایثارگران، فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی و مرکز تحقیقات استراتژیک هم با نظر مستقیم رهبری انتخاب میشن. این یعنی نصف بیشترِ کابینه!

در واقع رهبری حق وتو داره و به راحتی می تونه هر کدوم یک از اعضای کابینه رو برکنار کنه! جدای از اینها گزینه ی پیشنهادی رئیس جمهور باید رای نمایندگان مجلس رو هم کسب کنه و بنابراین باید با نظر نمایندگان هم هماهنگ باشه. سال 92، حداقل 4 نفر از کسانی که قرار بود وزیر کابینه ی آقای روحانی  باشند و حتی برنامه ی صد روزه هم برای وزارتخونه شون نوشته بودند، توسط رهبری "وتو" شدند! و روحانی به ناچار مجبور شد علوی و دهقان و فرهادی و جنتی رو جایگزین گزینه های اولش بکنه.

در زمان آقای هاشمی رفسنجانی و آقای خاتمی هم همین اتفاق افتاد و آقای خاتمی گفته بود که 8 نفر رو برای اطلاعات معرفی کرده و رهبری همه رو رد کرده بود!. اینکه بعضی ها ماجرای به دره افتادن روشنفکران و ترور مخالفین در خارج از کشور در زمان هاشمی رفسنجانی رو به گردن رئیس جمهور وقت میندازند، واقعا عجیبه! مگه میشه کسی با ساختار قدرت در ایران آشنا باشه و متوجه نشه که تقسیم بندی قدرت چه جوریه؟

گزینه ی هاشمی برای وزارت کشور: عبدالله نوری(اصلاح طلب)، برای وزارت ارشاد: خاتمی (اصلاح طلب)، برای وزارت علوم: دکتر معین(اصلاح طلب) بودند که اولی با بشارتی(اصولگرا) و دومی با لاریجانی(اصولگرا) کاملا زوری تعویض شدند.

بنابراین رئیس جمهور گویا فقط در حد وزارت ورزش و وزارت کار و وزارت بهداشت موثره!! احتمالا این فقط در کشور ماست که رئیس جمهور عملا هیچکاره ست و نه تنها فرماندهی کل قوا و ریاست رادیو و تلوزیون دولتی با رئیس جمهور نیست که رئیس جمهور به اندازه ی حقی که قانون اساسی بهش داده هم نمی تونه قدرت داشته باشه! عملا انگار، رئیس جمهور مثل نحست وزیر زمان شاه هست با این تفاوت که مردم انتخابش می کنند!

...
نویسنده : بازدید : 1 تاريخ : دوشنبه 19 تير 1396 ساعت: 19:51