اگر ما بودیم، انقلاب می کردیم؟

ساخت وبلاگ
چکیده : امروز 12 بهمن، سالگرد دهه ی پیروزی انقلاب سال 57 هست. من تا حالا خیلی به انقلاب فکر کردم و اینکه آی... با عنوان : اگر ما بودیم، انقلاب می کردیم؟ بخوانید :

امروز 12 بهمن، سالگرد دهه ی پیروزی انقلاب سال 57 هست. من تا حالا خیلی به انقلاب فکر کردم و اینکه آیا انقلابی که در اون سال شد، کار درستی بود یا نه؟ بالاخره ماها که نسل پس از انقلابیم و نه دوران شاه رو دیدیم نه دوران اوایل انقلاب رو، معمولا با دیدنِ وضعیت فعلی، اقدامات نسل قبل خودمون رو می سنجیم و مورد قضاوت قرار میدیم. 

از یک طرف، میشه یک ایران مدرن و شکوهمند و مثلا آزاد - از نظر پوشش و اعتقادات - رو در زمان شاه دید، اما از یک طرف دیگه، فردی به نام "شاه" در راس کشوره با اختیارات خداوندگاری! کسی حق نداره بگه بالای چشمت ابروئه و مردم هیچ نقشی در انتخاب دولتمردانشون ندارند. ثروت و قدرت در انحصار یک خانواده قرار داره ، و همه جای کشور، ملک طلق و جزو اموال شاه و خانوادش محسوب میشه، در حالیکه اکثر مردم از عادی ترین امکانات زندگی هم محرومند.

خارجی ها - به خصوص آمریکا - در ایران انواع پایگاه نظامی دارند و اینجا رو بخشی از خاک خودشون می دونن که حتی شاه برای برخی تصمیمات، باید از اونها اجازه بگیره. آمریکایی که خودش نسبت به جهان نگاه ارباب - رعیت داره و دنبال نفت و منافع خودش در این کشور بوده.

بنابراین فکر می کنم ما هم اگر در همون دوره و زمونه بودیم، احساس بدی از شاه و رژیم پهلوی داشتیم. احساس استقلال و عزت نمی کردیم و حتما اگر وارد اون جوّ انقلابی میشدیم، ماهم انقلاب میکردیم. منتها انقلاب کردن برای رفتنِ شاه - به عنوان یک مستبد و دیکتاتور وابسته به غرب - یک بحثه، و انتخاب حکومت آینده بحث دیگه.

عمده ترین مشکل اینه که کسانی که انقلاب کردند، جایگزین درستی برای بعد از شاه نداشتند. شاه باید میرفت، اما بعدش چی؟ آیا باید یک نفر دیگه - هر چقدر هم خوب - جای شاه می نشست و همون کارها رو تکرار می کرد و همون سیستم ادامه پیدا می کرد؟ و این بار با نام اسلام و با لباس روحانیت؟

در واقع این شاه و یک فرد نبود که دیکتاتوری می کرد، بلکه سیستم سلطنتی و مادام العمری بود که از شاه یک دیکتاتور ساخته بود. حالا همون مردم، اختیارات بسیار بیشتر و ماورائی به یک روحانی دادند، با همون سیستم قبلی! انگار که اگر فقط به جای شاه یک روحانی قرار بگیره، همه به بهشت میرن و کشور گلستان میشه! 

.........

پ.ن: البته باید در نظر گرفت که اگر یک رهبرِ مبارز در مقابل حکومت نباشه، هیچ وقت یک انقلاب به پیروزی نمیرسه. مردم باید یک پیشرو داشته باشند تا پشت سرش حرکت کنند. اما باید بدونن که اون پیشرو مقدس و بت نیست. 

.:: تیکه کلام ::....
ما را در سایت .:: تیکه کلام ::. دنبال می کنید

نویسنده : بازدید : 14 تاريخ : دوشنبه 2 اسفند 1395 ساعت: 5:33