خبرنگاری، نا امن ترین شغل در ایران

ساخت وبلاگ
چکیده : هر کسی که توی ایران ، خبرنگاری می کنه و زندگی و رزق و روزیش رو بر اساس روزنامه نگاری و وبلاگ نویسی ... با عنوان : خبرنگاری، نا امن ترین شغل در ایران بخوانید :

هر کسی که توی ایران ، خبرنگاری می کنه و زندگی و رزق و روزیش رو بر اساس روزنامه نگاری و وبلاگ نویسی و کانال داری و عکاسی و خبرنگاری گذاشته، زندگی بسیار سخت و رنج آوری داره. 

یعنی چه وبلاگ نویس باشی، چه ادمین سایت، چه ادمین پیج خبری اینستاگرام یا مدیر کانال معروفِ تلگرام یا در یک روزنامه ی بزرگ سیاسی یا حتی اجتماعی فعالیت کنی، یا حتی نشریه ی دانشجویی داشته باشی، بالاخره به خاطر نوشته هات و عکسات و هرچیزی که "تولید محتوا" نامیده میشه، باید پاسخگو باشی.

به قتل های سیاسی نگاه کنید، به تعطیلی فله ای روزنامه ها، به زندانیان سیاسی، به فیلتر شدن سایتها و وبلاگ ها، به هک شدن پیج های اینستاگرام، همه و همه نشون میده که محل درآمد یک خبرنگار، یک شبه نابود میشه، و تازه اگر زندان نره ، یا بخاطر نوشته هاش کشته نشه باید کلاهشو بندازه هوا! 

من خودم مجبورم برای این نوشته، افرادی که تا کنون فقط به جرم نویسندگی کشته یا زندانی شدند رو نام نبرم، اما به راحتی قابل فهم هست که "قلم"، یک قدرت به حساب میاد و به محض پرمخاطب شدن یک رسانه، جلوی فعالیتش گرفته میشه. مگر اینکه خبرنگاران و روزنامه نگاران، کاملا در جهت با قدرت موجود قلم فرسایی کنند و به قول معروف "مزدور" باشند. تنها اینها نونشون توی روغنه که وصل به نهاد و ارگان خاصی باشند؛ ولی هیچ موقع مخاطب واقعی و محبتِ مردم رو ندارند.

در این کشور اگر بخوای هنر قلمت رو به رخ بکشی، حتی در زمینه ی ورزشی فعالیت بکنی، حتی در زمینه ی فیلم کاملا مستقل باشی، نمی تونی و جلوت رو میگیرن. نمونه ش "محمدرضا حسینیان" مجری شبکه ی سه تلوزیون که فقط مستقلا یک شبکه ی تلوزیونی اینترنتی به نام "تی وی پلاس" درست کرد و حالا ممنوع الکار شده! نمونه ش بازیگرانی که یکی یکی از ایران خارج میشن و به شبکه ی "جم" می پیوندند! نمونه ش کارگردانانی که با هزار زحمت فیلمی رو میسازند تا فروش کنه و از تمام مراحل سانسور هم عبور میکنه، ولی دست آخر جلوی اکرانش رو می گیرند!

به همه چیز - مخصوصا بعد از 88 - به دید امنیتی نگاه میشه و اجازه ی هیچگونه فعالیت مستقلی به احدی داده نمیشه. انقدر همه رو برای مسائل کوچیک تا حالا دستگیر و زندانی و ممنوع الکار کردند، که دیگه برای همه ی مردم عادی شده و همه می دونن که به خاطر فعالیت معمولشون در اینستاگرام یا تلگرام، ممکنه پرونده داشته باشند! طوری شده که حسین دهباشی(مستند ساز) از حجت الاسلام زائری(روحانی اصولگری منتقد) می پرسه: "چرا شما رو نگرفتن؟!" انگار که همه انتظار دارند که با کوچیکترین انتقادی، آدم ها رو بگیرند!

من خیلی دلم برای خبرنگاران مستقل می سوزه، بدترین شغل روی زمین رو تنها بر اساس علاقه مندیشون انتخاب کردند. اما نمی دونن که هر عکس و خبر و نوشته شون، پرونده ای علیه خودشون میشه و روزی به خاک سیاه میشینن!!

.:: تیکه کلام ::....
ما را در سایت .:: تیکه کلام ::. دنبال می کنید

نویسنده : بازدید : 42 تاريخ : دوشنبه 15 آذر 1395 ساعت: 8:45