چه نوع خانواده ای دارید؟ | بلاگ

چه نوع خانواده ای دارید؟

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

در تلگرام، مطلبی به نقل از دکتر سعید میرواحدی (استادیار دانشگاه علامه طباطبایی) خوندم تحت عنوان "فرزندان در دوران کنونی، دیر بزرگ می شوند!"(متن کامل: اینجا) که ایشون خانواده ها رو به چهار نوع تقسیم کرده:

1_ خانواده سالم (مقتدر) : به شکل حمایتی و سالم به نیازهای فرزندان پاسخ داده می شود و در مقابل، طلب مسئولیت هم می کنند.

2_ خانواده مستبد: به نیازی پاسخ داده نمی شود اما اصل توقعِ ما به ازا پابرجاست.

3_ خانواده رها: نه نیازی را پاسخ می دهند و نه توقعی دارند.

4_ خانواده سهل گیر: به نیاز فرزندان پاسخ داده می شود اما توقعی ندارند (بخش عمده خانواده های ایرانی از این گروه اند.)

خانواده ی من از نوع مستبد هست که هیچ وقت به هیچ نوع نیاز بچه ها پاسخ داده نمیشد، اما از همه توقع قبول شدن در بهترین دانشگاه ها و آوردن بهترین رتبه ها و افتخارآفرینی برای پدر و مادر رو داشتند. پدر هیچ نوع مسئولیتی در قبال فرزندانش نداشت و همیشه می گفت: به من کاری نداشته باشید و خودتون بعدا پولدار بشید و خونه و ماشین برای خودتون بخرید، اما در عوض اگر کسی رشته ی مورد نظر یا مدرک تحصیلی مورد نظر رو کسب نمی کرد، شدیدا مورد تحقیر و آزار کلامی قرار می گرفت. مادر هیچ نوع توجهی به نیازهای عاطفی و غریزی جوونش نمی کرد، اما اگر بچه ش به خاطر تاخیر در ازدواج یا فشارهای روحی و تنهایی، به گناه آلوده میشد یا نسبت به دین دچار تردید میشد، سخت مورد شماتت و ملامت قرار می گرفت.

به نظرم درست گفته و اکثر خانواده های ایرانی، از نوع سهل گیر هستند. مخصوصا هرچی که سن پدر و مادر کمتر میشه و بچه ها، جزو دهه هفتادی ها و هشتادی ها هستند، هم تعداد بچه ها کمتره و هم نازپرورده تر هستند. چالش اصلی پسرهای نیمه ی دوم دهه ی شصت، برای ازدواج با دختران نیمه ی اول دهه ی هفتاد، به همین قضیه برمی گرده و برای همینه که بچه های خانواده های مستبد، هیچگاه توسط بچه های خانواده های سهل گیر، درک نمیشن.

حالا شما بگید: خانواده ی شما جزو کدوم دسته هستند؟

...
نویسنده : بازدید : 14 تاريخ : دوشنبه 15 آذر 1395 ساعت: 8:45