روان شناسی جلسه انتخاب رهبر | بلاگ

روان شناسی جلسه انتخاب رهبر

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

این فیلم تازه منتشر شده از جلسه ی رهبر در سال 68، همچنان نکات جالب و تازه ای داره که در حال کشف شدن هست.

من به تازگی متوجه شدم که اظهارات آقای خامنه ای در مورد صلاحیت نداشتن و اجتهاد نداشتنش برای رهبری، برخلاف اینکه ادعا شده که یکجور شکسته نفسی و قبول نکردن مسئولیت از جانب ایشون بوده، اما در واقع یک تاکتیک معکوس برای جلب توجه اعضای خبرگان و گرفتن رای قاطع هست و اگر واقعا خودش رو شایسته مقام رهبری نمی دونست، اساسا نباید کاندیدا میشد و به هر صورت کنار میکشید.

فکر کنید در مجلسی که اکثر اعضائش از آقای خامنه ای بزرگترند و خودشون رو باسوادتر میدونن و در مورد اجتهاد نداشتنِ این فرد، صحبت کردند، حالا آقای خامنه ای به عنوان گزینه ی رهبری هیچ حرفی از نداشتنِ اجتهاد و صلاحیت نمیزد و میگفت: «من فقه و اصول رو زیر نظر فلان آیت الله گذروندم و در درس خارج فقه فلانی شرکت کردم و مدرک و صلاحیت رهبر شدن رو دارم و از اعتماد شما متشکرم.»

حتما با این گفته، آقای خامنه ای رای نمیاورد و رهبر نمیشد. اما اومده از روش معکوس استفاده کرده و تمام کسانی که نسبت به اجتهادش مشکل داشتند - مثل آیت الله آذری قمی - رو به سمت دفاع از خودش برده. وقتی میگه : " یک رهبر سوری(فرمایشی)، این چه رهبری خواهد شد؟" یعنی اینکه باید به من رای قاطع و اختیارات مطلق بدید و رهبری الکی به درد من نمیخوره؛ و وقتی میگه: "همین آقای آذری قمی، حکم من رو نمی پذیره"، داره شمشیرش رو از رو می بنده که بگه من پس فردا هر چی گفتم ، شما باید گوش بدید وگرنه حصر میشید (که دقیقا همین کار رو با آقای آذری کرد). 

و جالب اینجاست که اعضای مجلس خبرگان گول میخورن و میگن: " آقای خامنه ای! اشکالی نداره، این موقتیه!"، یعنی قرار نیست شما برای همیشه رهبر باشی، فعلا برای این دو ماه که قرار هست رفراندوم قانون اساسی برگزار بشه و شرط مرجعیت از شرایط رهبری حذف بشه، شما به طور موقت(سرپرست) رهبر هستی.

نکته اینجاست که رهبری آقای خامنه ای، به عنوان "عدول مومنین" هست نه "ولایت فقیه". عدول مومنین یعنی  مومنی که عدالت داره و فقیه و مجتهد نیست. درست مثل اینکه بری توی یک مسجد و ببینی روحانی و امام جماعت وجود نداره و از یک آقای کت و شلواری بخوای فعلا جلو بایسته تا نماز جماعت برقرار بشه؛ اما اون آقا بعد از نماز بگه حالا میخوام احکام بگم! و بعدش هم هر روز بیاد نماز جماعت بخونه!

.............

پ.ن: باز در این مورد حرف دارم.

...
نویسنده : بازدید : 0 تاريخ : چهارشنبه 27 دی 1396 ساعت: 18:12