پینه ی پیشونی یا پینه ی رفتار؟! | بلاگ

پینه ی پیشونی یا پینه ی رفتار؟!

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

نوجوون که بودم، زیاد به معانی قرآن فکر می کردم و مخصوصا ماه رمضون ها، سعی می کردم حتما کل قرآن رو با معنیش بخونم و به تک تکشون( به عنوان حرف آفریدگارم) فکر کنم. وقتی می رسیدم به آیه: «سیماهم فی وجوههم من اثر السجود»(آثار سجده در سیمای صلحا در قیامت نمودار است - فتح ، 29) همش فکر می کردم که خوش به حال کسایی که به خاطر سجده ی زیاد، روی پیشونیشون پینه بسته! حتما دیگه مهر تاییدی میشه بر نماز خوندنشون و ایمان زیادشون در قیامت!

به خاطر همون سادگی و ضلالیِ نوجوونی، سعی میکردم موقع نماز، پیشونیم رو زیاد روی مهر نگه دارم و حتی طوری بمالم که کبود بشه و جاش بمونه! از طرفی چون یک شکستگی کوچیک، درست وسط پیشونیم از بچگی داشتم(به دلیل سنگ پرونی بچه های محل) ، خوشحال بودم که فقط مقداری تلاش میخواد تا چهره ی من هم نورانی بشه!!

البته واقعا هم نمازِ با فکر میخوندم و واقعا هم تمام دستورات دینی و "حلال و حروم" و "محرم و نامحرم" و ... رو رعایت میکردم. اما حالا که بزرگتر شدم، با دیدنِ پینه ای که روی پیشونیِ دزدها و غارتگرها و خلافکارهاست، یا حتی آدم های معمولی که حلال و حروم رو رعایت نمی کنن، بیشتر خوشحالم که پیشونی من پینه نبسته! و دوست ندارم نمازم از یک حدی طولانی بشه یا بوی ریا بده. 

کاش اینطوری نبود که هر کسی پینه داشت، اختلاس گر میشد. شفیع زاده مدیرعامل بانک دی، که اخیرا به خاطر اختلاس در بنیاد شهید در زمان احمدی نژاد، دستگیر شده.

وقتی با یکی از اقوام مذکرِ متاهل، رفته بودم روسیه و می دیدم چقدر به طهارت و نماز خوندن اهمیت میده، ولی ماساژش توسط خانم های خارجی نباید ترک بشه، و بعد به خاطر پینه ی روی پیشونی و ریش بلندش، انگشت نمای همه ی افراد تور شده بود، باز هزار بار خوشحال شدم که من اگر چه نماز بدون توجه میخونم و گناهکارم، ولی مارک و عنوانی ندارم که برخلافش عمل کرده باشم!

بعد ها این حدیثی که خوندم، قلبم رو آروم تر کرد: 

امام صادق علیه السّلام فرمودند:

به رکوع و سجده های طولانی افراد نگاه نکنید، زیرا ممکن است به آن عادت کرده باشند و برای او یک امر عادی شده باشد، و اگر آن را ترک کنند وحشت کنند،بلکه راستگویی و امانتداری او را بنگر. (اصول کافی ، ج 2، ص 105)

...
نویسنده : بازدید : 3 تاريخ : شنبه 27 شهريور 1395 ساعت: 15:02