عشق من، سامی یوسف | بلاگ

عشق من، سامی یوسف

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

 

سوم دبیرستان بودم که همکلاسیم برای اولین بار کنسرتی از یک خواننده ی جوان به من نشون داد که آهنگ هایی با مضمون خدا و پیامبر میخوند. خیلی برام جالب بود که جوان خوش صدایی به سبک پاپ، در وصف خدا و دین بخونه، اون هم به زبان انگلیسی و برای مردم اروپا.

همون سالهای 84-85 بود که سامی یوسف تبدیل به الگوی من شده بود. مخصوصا وقتی موزیک ویدئوهای "حسبی ربی" رو میدیدم که به زبان های انگلیسی، عربی، ترکی و هندی در کشورهای مختلف اجرا شده، خیلی دلم خواست که جای سامی یوسف باشم و با تیپ زیبا و برخورد خوب، با مردم مختلفی که عقاید متفاوتی دارند دوست باشم. به طوری که وقتی سال 89 به چین سفر کردم، دابسمش "یا رب العالمین" سامی یوسف رو وسط خیابون و با مردم چین اجرا کردم و انگار حس می کردم خدا در همین کشور کمونیست هم هست. 

اون زمانها، همزمان با اینکه هر روز با هندزفری ترانه های سامی یوسف رو گوش میدادم، ایمیل های دروغین خارجی هم در مورد برنده شدن یک میلیاد تومنی برای من میومد و الکی میخواستم باور کنم که خدا از آسمون برای من پول فرستاده و با گوش دادن اون آهنگ ها غرق خوشحالی میشدم! برای همین آهنگ های سامی یوسف، برام خاطره انگیز و نوستالژیک هست.

مدتها بود که به دلیل بی انگیزگی نسبت به دین و مسائل این چنینی از این خواننده ی مشهور فاصله گرفته بودم، تا اینکه سامی یوسف آهنگ هایی به زبان فارسی اجرا کرد و علاقمندیم بیشتر شد. کم کم متوجه شدم این آقا پسر خوشتیپِ خوش صدا، در واقع "سیامک راد منش" فرزند "بابک رادمنش" خواننده ی مشهور ایرانی هست که آهنگِ "خلبانان، ملوانان" رو ساخته!

سیامک که در تهران متولد شده بود و از سه سالگی با پدرش به انگلیس مهاجرت کردند، ابتدا به دلیل سختی تلفظ اسمش، از مخففِ "سَمی" استفاده کرد و بعد از علاقمندیش به اسلام ، نام "سامی یوسف" رو انتخاب کرد، اما همیشه شیعه بودن و ایرانی بودنش رو کتمان می کرد، تا اینکه نه تنها قطعاتی در وصف حضرت علی، امام رضا و اهل بیت خوند، بلکه اخیرا با همکاری گروه سنتی ایرانی، آهنگ های فارسی هم اجرا کرد.

من هنوز هم سامی یوسف رو دوست دارم و یکی از آرزوهام اینه که از نزدیک ببینمش. اما تعجب اینه که چرا خواننده ای که به "سلطان راک جهان اسلام" مشهور شده و در تمام کشورهای دنیا کنسرت داشته، تاحالا به کشور محل تولدش - ایران - نیومده و در ایران استقبال و دعوتی ازش نشده؟ 

اینکه یکدفعه می فهمیم هر فرد ستاره ی بین المللی ، ایرانی از آب در میاد، نشون میده که فضای رشد ایرانی ها در خارج از کشور بسیار بیشتر از داخل هست. به طور مثال همین سامی یوسف، در گروهش از خانومهای بی حجاب استفاده می کنه که اگر ایران بود، اجازه ی اجرا نداشت! یا احیانا مراجع تقلید با اجرای نواهای اسلامی به سبک غربی مخالفت می کردند! 

....................

+ دانلود اجرای فارسی "جان جانان" از سامی یوسف

+ روایت جالب پدر سامی یوسف از زندگی فرزندش

 + سامی یوسف به زبان فارسی سخن می گوید!

...
نویسنده : بازدید : 1 تاريخ : جمعه 31 شهريور 1396 ساعت: 3:19