باید مقامِ رهبری، دوره ای میشد | بلاگ

باید مقامِ رهبری، دوره ای میشد

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

یک لحظه تصور کنید که همین فردا آقای خامنه ای فوت کنه و آقای روحانی که دومین مقام کشور و عضو مجلس خبرگان رهبری هست، بلافاصله رهبر بشه. به نظر من فاجعه ست و بر خلاف تصور عموم، خفقانی که در زمان رهبری حسن روحانی در کشور ایجاد میشه، کمتر از رهبری فعلی نیست، 

روحانی همین حالا که رئیس جمهوره، هاشمی و خاتمی که رئیسش بودند رو فراموش کرده و حتی در مراسم تنفیذ و تحلیف نامی هم از این دونفر نیاورد و حالا که به اصطلاح "خرش از پل گذشته" ، دیگه نیازی به این افراد نداره. برای تشکیل کابینه هم، بیشتر به فکر نزدیکان و دوستان خودش هست تا اصلاح طلبانی که این همه براش هزینه دادند و مردم رو برای شرکت در انتخابات مجاب کردند.

حسن روحانی همون دور اول هم، به جز 2 وزیر (خارجه و بهداشت) با هیچکدوم از وزراش دیدار جداگانه نمی کرد مگر در جلسات هیأت دولت! به طوری که رحمانی فضلی(وزیر کشور) در مصاحبه ی تلوزیونی سال گذشته می گفت: "قبلا آقای رئیس جمهور رو بیشتر می دیدیم، اما الان فقط برای کار می بینیم!"(اینجا). حتی برای معرفی سه وزیر اخیرش به مجلس، حضور نداشت و دفاع نکرد! فکر می کنید چنین آدمی که قبل از ریاست جمهوریش هم زندگی اشرافی داشت و حالت روبوسی کردنش مغرورانه ست، اگر رهبر بشه چه اتفاقی می افته؟ کاملا مشخصه که استعداد تبدیل شدن به یک شاه تمام عیار رو داره!

البته مشکل از حسن روحانی نیست، این ویژگی ها در سید حسن خمینی هم که مثلا اصلاح طلب هست وجود داره و با درجات بدتر در رئیس قوه قضائیه، رئیس مجلس، دبیر مجمع تشخیص و و و هست. مشکل اینجاست که خیال این مسئولین از بودن ثابت و ابدی در قدرت، راحت هست. منتها این افراد، مسئولیت هاشون دوره ای و مدت دار هست و قدرت مطلق ندارند و می دونن بعد از چند سال، بالاخره به یک جایگاه بالاتر یا پایین تر میرن. اما رهبری چطور؟

در قانون اساسی، علت اینکه یک رئیس جمهور بعد از 8 سال نمی تونه مجددا رئیس جمهور بشه رو ، جلوگیری از "دیکتاتوری" ذکر کرده. چطور ممکنه که یک رئیس جمهور، بعد از 8 سال قدرتِ نصف و نیمه، تبدیل به دیکتاتور بشه، اما رهبری که قدرت مطلق داره بعد از 10 سال، 20 سال، دیکتاتور نشه؟ درحالیکه هر انسانی در این جایگاه قرار بگیره به ناچار تبدیل به دیکتاتور میشه.

بنابراین اگر در قانون کشور ذکر شده بود که هر 5 سال یک بار هم برای رهبری انتخاباتی توسط خبرگان برگزار بشه و رهبر جا به جا میشد، اون وقت کسی مشکلی با جایگاه رهبری نداشت. همین که رهبر نسبت به عملکردش پاسخگو می بود و میشد ازش سوال کرد و در صورت خطا، تعویض میشد، مردم هم راضی میشدند. ولی در حال حاضر، و بعد از فوت رهبری فعلی، انتخاب رهبر مجدد خطاست و احتمالا دیگه کسی زیر بار نخواهد رفت. 

...
نویسنده : بازدید : 4 تاريخ : جمعه 20 مرداد 1396 ساعت: 7:45