اگر کروبی یا موسوی فوت کنند؟ | بلاگ

اگر کروبی یا موسوی فوت کنند؟

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

عکس بالا، جدیدترین عکس مربوط به شیخ مهدی کروبی در بیمارستان قلب تهران هست که پسرش محمد تقی، چند رو پیش منتشر کرده بود.

همین حالا(ساعت یک ربع چهار بامداد) که در حال نگارش این پست هستم ، اخبار بدی از کانال های تلگرامی راجع به وخامت حال مهدی کروبی(و پایین بودن ضربان قلبش) به گوش میرسه و ممکنه تا فردا اعلام بشه که ایشون فوت کرده.

حتی اگر همین حالا هم مهدی کروبیِ 80 ساله، از حصر آزاد بشه و چند روز یا چند ماه دیگه فوت کنه، باز هم مردم و جامعه ی بین المللی، مرگش رو به خاطر 8 سال حصر، به کول نظام میندازند و شخص رهبر رو مقصر اصلی می دونن که نامش در همیشه ی تاریخ به عنوان کسی که رئیس مجلس و نخست وزیر نظامش رو به خاطر اعتراض زندانی کرد، ثبت میشه. از طرفی شخص حسن روحانی هم با کاهش محبوبیت رو برو میشه که نتونسته حصر رو برخلاف وعده ی انتخاباتیش، بشکنه.

به هر حال در صورت فوت ناگهانی کروبی(یا موسوی) پیش بینی میشه :

1_ مردم بلافاصله توی خیابون میریزند و احتمالا در مقابل محل حصر یا بیمارستان تجمع می کنند و شعارهایی علیه حکومت سر میدن.

2_ قطعا فضای پایتخت امنیتی میشه و جلوی تجمع مردم رو میگیرند و شاید فقط یکی دو روز این حالت باشه.

3_ به دلیل ترس از حضور مردم و شعارهای اعتراضی، اجازه ی تشییع جنازه و تدفین در مکان های شاخص داده نمیشه و احتمالا بدون اطلاع مردم و خانواده در مکانی دور از پایتخت و شهرهای مادریشون دفن میشن. همین امر هم بر مظلومیت محصورین و بازتاب منفی بین المللی واقعه اضافه می کنه.

3_ اگر این اتفاق قبل از تنفیذ ریاست جمهوری روحانی - یعنی تا قبل از پنجشنبه - رخ بده، تبعات بدی برای کل نظام و رئیس جمهور داره و مقامات بین المللی ، فشارهای سیاسی و اقتصادی رو اضافه می کنند.

4_ ممکنه با امنیتی شدن شهر ، جلوی تجمعات گرفته بشه، اما ممکن هم هست همین امنیتی شدن، جرقه ی یک حرکت وسیع مردمی بشه و کار از کنترل خارج شه.

در آخر: هنوز 6 ماه از فوت هاشمی رفسنجانی و دو ماه از انتخابات نگذشته که مردم شعارهایی به نفع موسوی و کروبی میدادند و افرادی از بیت رهبری از نزدیک تماشا می کردند. آیا حکومت قرار هست که روبروی مردم بایسته؟ یا با آزادی این سه فردِ کهنسالِ بیمار و مظلوم، بالاخره رضایت میده تا بار سنگینی که از زندانی کردن ناعادلانه روی دوشش هست، مقداری کم بشه؟

................

پ.ن: حتی حصر آیت الله منتظری هم به سختی حصر اینها نبود. منتظری 5 سال در حصر بود، اون هم حصری که فقط یک کیوسک نظامی جلوی درب منزلش گذاشته بودند تا از تردد افرادی به غیر از خانواده جلوگیری کنند. بعدا هم که ایشون به دلیل بیماری آزاد شد، تا این اواخر دیدارهاش رو داشت و حتی در سال 88 سخنرانی اعتراضی هم کرد. اما موسوی و همسرش و کروبی در واقع از نیمه ی 88 در حصر نیمه رسمی قرار گرفتند و از بهمن 89 به مدت 7 سال هست که به زندان خانگیِ انفرادی رفتند، بدون اجازه ی ملاقات و بدون تماس تلفنی، که فقط در دوره ی روحانی، اجازه ی دیدار ماهانه به فرزندانشون دادند.

...
نویسنده : بازدید : 2 تاريخ : دوشنبه 9 مرداد 1396 ساعت: 22:25